چهارشنبه 29 اسفند 1397  /  2019 20 Mar   
ساعت :  17:09 GMT  /  تهران -  20:39

تحقیق بر روی انفجارات مهیب خورشیدی توسط انجمن نجوم سما اندیشه

یکی از بزرگترین انفجارات خورشیدی در یکسال اخیر در تاریخ 9/6/15 رخ داد.انجمن نجوم سما اندیشه توسط یک تلسکوپ آماتور نسبت به ثبت این واقعه که بصورت لکه های ....
یکی از بزرگترین انفجارات خورشیدی در یکسال اخیر در تاریخ 9/6/15 رخ داد.انجمن نجوم سما اندیشه توسط یک تلسکوپ آماتور نسبت به ثبت این واقعه که بصورت لکه های تیره بر رخسار خورشید بوجود آمد، اقدام نمود. 

لکه خورشیدی:   


ناحیه‌ای بر روی سطح خورشید (فوتوسفر) می‌باشد که به وسیله فعالیت‌های شدید مغناطیسی بوجود می‌آید که مانع از انتقال گرما می‌شوند، این ناحیه‌ها به علت کاهش درجه حرارت سطح به وجود می‌آیند. آن‌ها می‌توانند بدون کمک تلسکوپ از روی زمین نیز دیده شوند. اگرچه این ناحیه‌ها درجه حرارتی در حدود ۳۰۰۰–۴۵۰۰ کلوین دارند، تضاد دمای این ناحیه با مواد پیرامون در حدود ۵۸۰۰ کلوين به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به وضوح به عنوان لکه‌های سیاه دیده بشوند، همچون بدنی که از شدت گرما سیاه شده باشد (تقریباً نزدیک فوتوسفر) این تابعی از T (دما) به توان چهارم است. اگر یک لکه خورشیدی از فوتوسفر جدا شود می‌تواند قوسالکتریک درخشانی را بوجود بیاورد.
 

نمونه ای زبانه های خورشیدی حاصل فعالیتهای مغناطیسی خورشید
 
لکه خورشیدی، در حین ظاهر شدن از فعالیت‌های شدید مغناطیسی، میزبان آثار دیگری مانند تاج‌های خورشیدی و رخدادهای قطع ارتباط نیز هستند. بیشتر شراره‌های خورشیدی و پس‌زنی توده تاج سرچشمه در فعالیت‌های مغناطیسی پیرامون منطقه گروه‌های لکه قابل رویت خورشید است. پدیده‌های مشابهی که به طور غیر مستقیم در ستاره‌ها رصد شده‌اند عموماً لکه‌های ستاره‌ای نامیده می‌شوند و در دو نوع روشن و تاریک اندازه‌گیری شده‌اند.

 


رصد لکه های بسیار شگفت انگیز و بزرگ خورشید (96/6/15) توسط انجمن نجوم سما اندیشه. این لکه های عظیم طی یک هفته اخیر خصوصا امروز به اوج گستردگی خود رسیده است.
تصویر دیگر که توسط فیلترهای خاص تشدید رنگ شده است. (96/6/15)تصویری نزیدیکتر از لکه ها : براساس اندازه گیری های دقیق انجمن نجوم سما اندیشه قطر بزرگترین این لکه 34000 کیلومتر می باشد یعنی بیش از 3 برابر زمین. (96/6/15)تصویری دقیق از لکه ها (96/6/15)


 
 تغییرات لکه های تصویر برداری شده توسط انجمن نجوم سما اندیشه توسط یک تلسکوپ قدرتمند (احتمالا توسط ناسا ) فیلمبرداری شده است. 
جهت مشاهده کلیک نمایید..  
 
 رشد بسیار سریع لکه ی خورشیدی شماره ٢٦٧٣ در یک روز.
این لکه‌ی خورشیدی کوچک به سرعت تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین لکه‌های خورشیدی سال شد.
 

   1396/6/19 09:52